Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witam!
Dziewczyny znalazłam na strychu taką maszynę. Niestety nie ma nazwy w miejscu gdzie powinna być blaszka z nazwą zostały dwie dziurki :/
Jest tylko napis zyg zag de luxe.
Ja szyć nie umiem i nie pojmuję a bardzo bym chciała :)
Chciałam ją sprzedać ale kompletnie nie wiem co i jak.
Pomożecie?
Ile ona warta i co to za maszyna ?!


Avatar użytkownika
Stara Gwardia
MOŻESZ ZAMIEŚCIĆ ZDJĘCIA?
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Universal Deluxe Zig Zag. Stosunkowo mało znana marka ale według mnie ma piękne wzornictwo. Ten egzemplarz to prawdopodobnie przełom lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Sprawne maszyny z tego okresu kupowałam w granicach 70-150zł w zależności od marki. Wyjątek stanowią niektóre Singery i Elny - bo te są znacznie droższe.
No właśnie: cena zależy od tego czy jest sprawna i w jakim stanie ogólnym się znajduje: brak tabliczki i ślady rdzy na obudowie obniżają jej wartość, reszty niestety nie widać. Im bardziej kompletne wyposażenie (jest jakieś?) to znowu cena wyższa. Radzę udać się do mechanika i sprawdzić czy jest sprawna i jak szyje - niektórzy mechanicy również zajmują się handlem takimi maszynami. Ach i koniecznie trzeba sprawdzić elektrykę.



--- Ostatnio edytowane 2014-07-30 10:39:28 przez agaaffek ---
________________________________________________________
"Inteligencja jest jak nogi, masz za dużo to się potkniesz" Terry Pratchett
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
W innej kolorystyce - Universal Deluxe Zig Zag z 1959 roku

Fides
Avatar użytkownika
Świeżynek
Maszyna działa bo ja coś tam na niej próbowałam szyć :) Ale kompletnie mi to nie wychodzi :zly:

O jakim wyposażeniu mowa?
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Agaaffku, dziękuję Ci za tak wyczerpujący wpis.

Rzeczywiście najlepiej, gdy wyposażenie jest oryginalne: dodatkowe stopki (oprócz tej uniwersalnej), rozcinacz do dziurek, oliwiarka, pędzelek do czyszczenia, śrubokręt(y), płytka ściegowa do ściegu prostego oraz instrukcja do maszyny.

Fides
Avatar użytkownika
Świeżynek
No to niestety nic takiego nie mam :(:(
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Kasiu, możesz jeszcze obejrzeć ceny podobnych maszyn np. na ebay. Z reguły tam są wyższe ceny niż np w Polsce.
________________________________________________________
"Inteligencja jest jak nogi, masz za dużo to się potkniesz" Terry Pratchett
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Maszyna działa bo ja coś tam na niej próbowałam szyć :) Ale kompletnie mi to nie wychodzi :zly:

O jakim wyposażeniu mowa?
To, że nie wychodzi szycie na początku to zwykła rzecz. Można się pogubić na starcie – ustawienie naprężenia, wybór ściegu i jego poprawność, dobór igły i nici. Wszystko to można opanować, trzeba próbować, próbować, próbować.
Skoro to stara maszyna polecałabym ją oczyścić, naoliwić olejem do maszyn (wazelinowym).
Na początku wystarczy stopka uniwersalna - można szyć i ściegiem prostym i zygzakiem.
Jeśli chodzi o dodatkowe stopki - dzisiaj nie jest jakiś wielki problem. Wystarczy uchwyt matic wysoki lub niski i do tego wybierzesz potrzebne stopki.

Fides


Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Tego typu maszyny szkoda sprzedawać, mogą służyć jeszcze długie lata. Zadowalającej ceny przy sprzedaży nie da się uzyskać, nie dlatego że maszyna jest zła, ale dlatego że na rynku jest więcej maszyn niż chętnych do kupna i drastycznie obniża to cenę.

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.